انواع وب سایتهای اینترنتی

انواع وب‌سایت از نظر کاربرد و محتوا و روش طراحی به چندین دستهٔ مختلف تقسیم می‌شوند. در حال حاضر، صدها میلیون وب‌سایت در سراسر دنیا فعال هستند که هر کدام از آن‌ها در دستهٔ خاصی قرار می‌گیرند. شما به‌عنوان یک طراح وب یا کسی که تمایل به ایجاد سایت برای کسب‌وکارتان دارید، باید با این موارد آشنایی کامل داشته باشید؛ زیرا شناخت انواع سایت‌ها کمک می‌کند تا بتوانید متناسب‌ترین وب‌سایت را برای شغلتان انتخاب کنید.

در دنیای امروز، مشاغل و کسب‌وکارها بدون استفاده از فضای مجازی و اینترنت امکان رقابت نخواهند داشت؛ زیرا اکثر مردم تمایل دارند امورات خود را به‌صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعات حضوری انجام دهند. یکی از مهم‌ترین ابزارهای استفاده از فضای مجازی هم وب‌سایت‌ها هستند. به همین دلیل، لازم است هر فرد یا شرکت برای کسب‌وکار خود یک سایت مناسب ایجاد کند و امکان دسترسی به خدمات یا خرید محصولات را به‌صورت اینترنتی برای کاربران فراهم نماید.

اما چیزی که در ایجاد سایت برای مشاغل مختلف اهمیت دارد، آشنایی با انواع وب‌سایت‌ و انتخاب متناسب‌ترین نوع آن با فعالیتی است که انجام می‌دهید؛ چرا که هر نوع ‌سایت ویژگی‌های متفاوتی با بقیه دارد و بیشتر برای برخی کسب‌وکارهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اهمیت این موضوع، رایج‌ترین و محبوب‌ترین انواع سایت‌ها از نظر کاربرد و طراحی را در ادامه برایتان توضیح می‌دهیم. با ما همراه باشيد.

 

انواع وب‌سایت از نظر کاربرد و محتوا

اولین معیاری که برای دسته‌بندی سایت‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد، کاربرد و محتوای آن‌ها است. انواع وب‌سایت بر اساس کاربردی که دارند و محتوایی که منتشر می‌کنند به چندین گروه مختلف تقسیم می‌شوند. در اینجا، مهم‌ترین انواع سایت‌ها از نظر کاربرد و محتوا را با ذکر مثال برایتان توضیح می‌دهیم تا شناخت لازم را به دست آورید.

 

۱. وب‌سایت شرکتی (Corporate)

در حال حاضر، تقریبا کم‌تر از دو سوم مشاغل کوچک دارای وب‌سایت اختصاصی هستند. با توجه به اینکه حضور آنلاین می‌تواند اعتبار یک شرکت را افزایش دهد، آمار فوق دربارهٔ این گروه از انواع سایت‌ها خیلی زیاد نیست. همین موضوع می‌تواند به ایجاد مزیت رقابتی نسبت به شرکت‌هایی که در حوزهٔ  فعالیت شما کار می‌کنند، کمک‌کننده باشد.

توجه داشته باشید که شاید وب‌سایت شرکتی به‌صورت مستقیم برای فروش محصول یا ارائهٔ  خدمت مورد استفاده قرار نگیرد؛ اما می‌توانید از طریق آن به مشتریانتان اطلاعات بدهید. در واقع، این وب‌سایت به شما کمک می‌کند تا کسب‌وکارتان را به کاربران و مشتریان احتمالی معرفی کنید و به آن‌ها بگویید که چگونه با شما ارتباط برقرار کنند.

نکتهٔ مهم دیگر دربارهٔ این دسته از انواع وب‌سایت، هزینهٔ  کم برای ایجاد و مدیریت آن‌ها است. شما می‌توانید با هزینه‌ای نه چندان زیاد این سایت‌ها را ایجاد کنید و در اکثر موارد، امکان مدیریتشان توسط خود افراد شرکت وجود دارد. سایت شرکت فراکارنو (farakarno) یکی از نمونه‌های خوب وب‌سایت شرکتی است.

وب‌سایت شرکتی

۲. سایت فروشگاهی (Ecommerce)

یکی دیگر از انواع سایت‌ها که امکان خرید محصولات یا دریافت خدمات را به‌صورت آنلاین برای کاربران فراهم ‌می‌کند، وب‌سایت فروشگاهی است. در واقع، تفاوت این نوع سایت با وب‌سایت شرکتی این است که به مشتری امکان پرداخت آنلاین را می‌دهد. در صورتی که نمونه‌های شرکتی فقط کاربر را به خرید محصولی تشویق می‌کنند؛ اما پرداختی انجام نمی‌شود. ناگفته نماند که  امکان ترکیب سایت‌های فروشگاهی و شرکتی هم وجود دارد.

بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ در زمینه‌های مختلف که دارای فروشگاه فیزیکی هستند، سعی دارند با ایجاد یک فروشگاه آنلاین پایگاه مشتریانشان را گسترده‌تر کنند. در واقع، زمانی که شما این گروه از انواع وب‌سایت را مورد استفاده قرار می‌دهید، تعداد زیادی مشتری بالقوه دارید؛ زیرا تمام  کسانی که با اینترنت کار می‌کنند، امکان دسترسی به محصولات و خدماتتان را خواهند داشت.

سایت‌های فروشگاهی بیشترین محبوبیت را نزد طراحان دارند؛ زیرا هر روز کسب‌وکارهای جدیدی ایجاد می‌شوند که دوست دارند با استفاده از یک وب‌سایت مناسب، نسبت به فروش آنلاین محصولاتشان اقدام نمایند. این موضوع سبب می‌شود تا دنبال طراحانی کاربلد و باتجربه باشند. از این رو، اگر قصد دارید در حوزهٔ  طراحی وب کار کنید، تمرکز روی این سایت‌ها می‌تواند فرصت‌های کاری بیشتری  برایتان ایجاد کند.

توجه داشته باشید که برای طراحی وب‌سایت‌های فروشگاهی در میان سایر سایت‌ها، نیاز به دقت بیشتری به جزئیات وجود دارد؛ چرا که شکل و ظاهر سایت تاثیر مستقیمی بر جذب کاربر برای استفاده از خدمات و محصولات قابل ارائه از طریق آن دارد؛ بنابراین در طراحی این سایت‌ها، باید عوامل زیادی از جمله سازماندهی مناسب، تمایز با رقبا، رابطِ کاربر پسند و حضور برند توجه شود. سایت دیجی کالا یک نمونه مشهور از وب‌سایت‌های فروشگاهی است.

 

سایت فروشگاهی

۳. وب‌سایت نمونه‌کار (Portfolio)

این دسته از انواع وب‌سایت، همانطور که از نامشان هم مشخص است، بیشتر برای نمایش نمونه‌هایی از کارهای انجام‌شده ایجاد می‌شوند. یقینا شما برای اینکه بتوانید اقدام به طراحی سایت‌های گوناگون برای افراد و شرکت‌ها کنید، نیاز به یک نمونه مناسب دارید. بنابراین، احتمالا اولین سایتی که طراحی می‌کنید همان سایت نمونه‌کارتان خواهد بود. در واقع، مانند نمونه‌کارهایی که در سایر مشاغل وجود دارند،‌ این سایت‌ها هم برای تبلیغ و نمایش کارهای گذشتهٔ یک شخص مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اگر به‌عنوان یک طراح وب فعالیت می‌کنید، باید وب‌سایت‌های نمونه کار خود را ایجاد کرده و در اختیار مشتریان قرار دهید. این افراد با بررسی نمونه‌های شما تصمیم می‌گیرند که کار طراح وب‌سایت خود را به شما بسپارند یا شخص دیگری را برای این کار انتخاب کنند؛ به همین خاطر، باید سعی کنید سایت نمونه‌کار شما جذاب، منحصربه‌فرد و نشان‌دهنده هنر و خلاقیتتان باشد.

معمولا برای استفاده از ابزارهای طراحی این نمونه از انواع سایت‌ها، نیاز به پرداخت هزینهٔ ماهانه یا سالانه وجود دارد. اگر چه ممکن است هزینهٔ ایجاد و نگهداری این وب‌سایت‌ها کمی بالا باشید؛ اما به بیشتر سوالات و ابهامات مشتریان پاسخ می‌دهد. علاوه بر این، مشتری با مشاهده بصری سایتی که شما طراحی کرده‌اید، تمایل بیشتری به استفاده از آن پیدا می‌کند، تا زمانی که در مورد آن توضیحاتی ارائه می‌کنید؛ بنابراین، ارزش هزینه‌کردن را دارد.

سایت محمود بشاش (mahmoodbashash) یکی از وب‌سایت‌های ایرانی است که ساخت پورتفولیو را برای شما انجام می‌دهد.

 

وب‌سایت نمونه کار

۴. سایت بروشور ( Brochure)

سایت‌های بروشور یکی از ساده‌ترین انواع وب‌سایت محسوب می‌شوند که مانند کارت ویزیت دیجیتال عمل می‌کنند. این سایت‌ها عمدتا توسط مشاغل و کسب‌وکارهای کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولا سایت‌های بروشور چند صفحه بیشتر ندارند و از همین صفحات هم برای تبلیغات خدمات و نمایش اطلاعات تماس استفاده می‌شود. در واقع، این وب‌سایت‌ها سعی دارند به‌صورت خلاصه و مفید خدمات شما را به مشتریان معرفی کنند.

برای مثال، یک شرکت لوله کشی کوچک می‌تواند یک وب‌سایت بروشور ایجاد کند و تعدادی از خدمات مهمی را که انجام می‌دهد، در صفحه اول آن به نمایش بگذارد؛ همچنین، امکان نمایش اطلاعات تماس و تعدادی تصویر از نمونه‌کارها هم در صفحه اصلی این سایت وجود دارد. معمولا این دسته از انواع سایت‌ها نیاز به هزینهٔ چندانی برای تولید و مدیریت ندارند. سایت آچار یک نمونه وب‌سایت بروشور ایرانی است.

 

سایت بروشور

۵. تامین مالی جمعی (Crowdfunding)

عملیات تامین مالی جمعی به معنی تهیه سرمایهٔ کافی برای شروع یک پروژه یا سرمایه‌گذاری با جمع‌آوری مقادیر کمی پول از افراد مختلف است. در گذشته افراد برای تامین مالیِ پروژه یا کسب‌وکار جدید خود باید سراغ بانک‌های افراد ثروتمند می‌رفتند؛ اما امروزه امکان تامین مالی به کمک این نمونه از انواع وب‌سایت فراهم گردیده است. از این رو، افراد می‌توانند به صورت آنلاین سرمایه اولیهٔ مورد نیاز خود را با همکاری تعداد زیادی از مردم جمع‌آوری کنند.

برای این که سایت شما به بهترین شکل ممکن عمل کند، باید از یک ویدیوی مناسب استفاده کنید و پروژه را به‌خوبی برای کاربران شرح دهید؛ همچنین حداقل میزان سرمایه، هدف پروژه و مهلت سرمایه‌گذاری را هم تعیین نمایید. آن دسته از کاربرانی که به هدف شما اعتقاد داشته باشند و آن را مفید بدانند، در این پروژه همکاری می‌کنند و مبلغ خاصی را متعهد می‌شوند. این گروه از انواع سایت‌ها، تا حد زیادی کار تامین مالی را به‌خصوص برای پروژه‌های مناسب، راحت‌تر کرده‌اند. سایت هم‌آفرین (hamafarin) از وب‌سایت‌های تامین مالی ایرانی است.

 

سایت تامین مالی جمعی

۶. سایت‌های خبری و مجلات (News or magazine)

این نمونه از وب‌سایت‌ها بسیار شبیه به وبلاگ‌‌ها هستند؛ با این تفاوت که به جای علایق شخصی، بر روزنامه‌نگاری تمرکز دارند. هدف اصلی از ایجاد انواع وب‌سایت خبری این است که خواننده را در جریان امور جاری قرار دهند. مجلات آنلاین هم بیشتر در حوزهٔ سرگرمی و ارائه محتواهای این چنینی فعالیت دارند. به طور کلی، این وب‌سایت‌ها عکس‌ها،‌ فیلم‌ها و مطالبی ارائه می‌دهند که آموزنده هستند و کاربر می‌تواند به کمک آن‌ها از مسائل روز هم مطلع شود.

در طول چند دهه اخیر،‌ صنعت مجله و اخبار از حالت چاپی به حالت دیجیتال تغییر کرده است؛ چرا که چاپ روزنامه‌ها و مجلات کاغذی با هزینهٔ زیادی همراه است. از طرف دیگر، مردم مانند گذشته تمایل به خرید و مطالعهٔ این روزنامه‌ها و مجلات ندارند؛ به همین خاطر،‌ شرکت‌های فعال در این حوزه، اخبار و مجلات خود را در فضای آنلاین منتشر کرده و کاربران با پرداخت اشتراک، امکان دسترسی به آن‌ها را خواهند داشت.

بیشتر روزنامه‌ها و مجلات آنلاین برای به‌کارگیری این گروه از انواع سایت‌‌ها با شرکت‌هایی کار می‌کنند که طراحی، توسعه و نگهداری وب‌سایت را برایشان انجام دهد. در واقع، کم‌تر پیش می‌آید که روزنامه‌ها یا مجلات آنلاین از طراحان فردی استفاده کنند. شاید مهم‌ترین دلیل آن‌ها گستردگی فعالیتشان و گذاشتن تمرکز بر روی اخبار باشد. سایت آخرین خبر (akharinkhabar) یکی از وب‌سایت‌های ایرانی است که در حوز اخبار فعالیت دارد.

 

سایت خبری

۷. رسانه‌های اجتماعی (Social media)

همهٔ ما رسانه‌های اجتماعی محبوبی مانند فیس‌بوک و توئیتر را می‌شناسیم و به احتمال زیاد دارای حساب کاربری در این برنامه‌ها هستیم؛ اما در بیشتر موارد، این رسانه‌های اجتماعی هم اقدام به ایجاد وب‌سایتی مناسب می‌کنند. این سایت‌ها معمولا برای این ایجاد می‌شوند که به کاربران اجازه دهند افکار و ایده‌هایشان را به اشتراک بگذارند؛ همچنین کاربران می‌توانند با استفاده از آن‌ها به سادگی با دیگران ارتباط برقرار کنند.

انواع وب‌سایت مربوط به رسانه‌های اجتماعی به کاربران این امکان را می‌دهند که عکس‌ها،‌ ویدیوها و کلماتی را برای شخصی‌سازی فیدهای خود بارگذاری کنند. به‌طور معمول، رسانه‌های اجتماعی تمایل دارند با به‌روزرسانی‌های خودکار سایتشان، افراد را برای دریافت محتوای جدید نگه دارند. این نمونه از انواع سایت‌ها بیش‌تر از سایر گروه‌ها به نگهداری، تعمیر و پشتیبانی نیاز دارند؛ با توجه به همین موضوع، عمدتا تیم طراحی و توسعهٔ داخلی خود را دارند. وب‌سایت اینستاگرام (instagram) را می‌توان به‌عنوان یک سایت رسانهٔ اجتماعی معرفی کرد.

 

سایت اینستاگرام

۸. پخش ویدیو و تلویزیون (TV or video streaming)

شاید دیگر این روزها مردم مانند گذشته تمایل به تماشای تلویزیون با آن حالت قدیمی را نداشته باشند؛ زیرا به دلیل مشاغل زیاد، فرصت نشستن در خانه و تلویزیون تماشا کردن، کمتر پیش می‌آید؛ همچنین، شبکه‌های تلویزیونی همیشه برنامه‌های دلخواه ما را نمایش نمی‌دهند. به همین دلیل، استفاده از انواع وب‌سایتِ پخش فیلم و ویدیو با استقبال زیادی از طرف مردم در سراسر دنیا روبه‌رو شده است.

برای مثال، سایت‌هایی مانند یوتیوب، نتفلیکس و هولو از جمله مهم‌ترین وب‌سایت‌های مهم جهانی در زمینهٔ پخش ویدیو هستند که در سال‌های اخیر به محبوبیت زیادی دست یافته‌اند. برخی از این سایت‌ها به‌صورت رایگان و برخی دیگر با فروش اشتراک اقدام به ارائه خدمات به مشتریانشان می‌کنند؛ اما به هر حال، کاربران با مراجعه به این سایت‌ها می‌توانند همان‌ چیزی را تماشا کنند که خودشان دوست دارند؛ همین موضوع هم مهم‌ترین دلیل محبوبیت سایت‌های پخش ویدیو است.

این گروه از انواع سایت‌ها هم مانند وب‌سایت‌های رسانه اجتماعی به پشتیبانی و نگهداری زیادی نیاز دارند. به همین خاطر، شرکت‌های این حوزه عمدتا تمایل به استخدام گروه‌های طراحی و توسعه داخلی دارند؛ چرا که با کمک این گروه‌ها می‌توانند به‌صورت دائم به‌روزرسانی‌ها را اعمال کرده و نگهداری از سایت را به خوبی انجام دهند. آپارات (aparat) یکی از مشهورترین وب‌سایت‌های پخش ویدیوی ایرانی است که کاربران با ورود به آن امکان تماشای انواع ویدیوها را دارند.

 

سایت آپارات

۹. وب‌سایت آموزشی (Educational)

سایت‌های آموزشی هم یکی دیگر از انواع وب‌سایت بر اساس کاربرد محسوب می‌شوند. همان طور که از نام این سایت‌ها هم مشخص است، در زمینهٔ آموزش کار می‌کنند. این آموزش‌ها می‌توانند در موضوعات علمی، بازی‌ها و برنامه‌های کامپیوتری، حوزه‌های مالی یا هر زمینهٔ دیگری باشند. به هر حال، هدف این سایت‌ها ارائهٔ آموزش به کاربران در آن موضوع خاص است.

سایت‌های آموزشی جزء آن گروه از انواع سایت‌ها هستند که نیاز به هزینهٔ زیادی برای ایجاد و نگهداریشان نیست. معمولا بیشتر هزینه‌ها برای تولید محتوا صرف می‌شود؛ به خصوص زمانی که این محتواها توسط خود فرد یا شرکت تولید نشوند. اگر شما هم تمایل به ایجاد یک سایت‌ آموزشی دارید، حتما به یک توسعه‌دهنده خوب هم نیاز پیدا خواهید کرد. فرادرس (faradars) یک وب‌سایت آموزشی ایرانی در حوزهٔ نرم‌افزارها است.

 

سایت آموزشی

۱۰. وب‌پورتال (Portal)

پورتال‌ها دیگر انواع وب‌سایت هستند که بیشتر برای اهداف داخلی یک سازمان، تجارت یا موسسه ایجاد می‌شوند. این سایت‌ها معمولا امکان ورود را برای هر کاربر بر اساس اطلاعات کاربری‌اش فراهم می‌کنند. مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها از مهم‌ترین مراکزی هستند که جهت ارائه خدمات به دانش‌آموزان و دانشجویان از وب‌پورتال‌ها استفاده می‌کنند؛ به این شکل که دانش‌آموز یا دانشجو می‌تواند با اطلاعات کاربری خود به پورتال مدرسه یا دانشگاه وارد شده و از محتوای موجود در آن استفاده کند.

البته برخی اداره‌ها و موسسات هم با ایجاد یک پورتال مناسب، امکان دسترسی به ایمیل‌ها، هشدارها و فایل‌های خود را در یک مکان برای کارمندانشان فراهم می‌کنند. پورتال‌ها معمولا از نظر طراحی و برنامه‌نویسی پیچیده‌تر از سایر انواع سایت‌ها می‌باشند. به همین دلیل، بیش‌‌تر سازمان‌ها و موسساتی که از این نوع وب‌سایت استفاده می‌کنند، یا دارای یک متخصص طراحی وب هستند یا نگهداری و پشتیبانی از وب‌پورتال خود را به شرکت‌های دیگر برون‌سپاری می‌کنند. در ادامه پورتال دانشگاه شریف (sharif.edu) را مشاهده می‌کنید.

 

سایت پورتال

۱۱. ویکی یا وب‌سایت انجمن ( Wiki or community forum)

وب‌سایت‌های ویکی به کاربران این امکان را می‌دهند که به‌صورت آنلاین با یکدیگر همکاری کنند و محتوایی را تولید نمایند. این سایت‌ها را می‌توان در هر موضوعی ایجاد کرد و برای افرادی که قصد همکاری آنلاین برای تولید محتوای خاصی را دارند، بسیار مناسب است. کاربران می‌توانند برای شروع و مشارکت در بحث‌های موجود ثبت نام کنند. سایت ویکی‌پدیا یکی از مشهورترین انوع وب‌سایت ویکی است که به احتمال زیاد همه ما با آن آشنایی داریم.

با توجه به این که اکثر وب‌سایت‌های ویکی منابع باز هستند، معمولا زیاد نیاز به طراحی ندارند. همین ویژگی، وب‌سایت‌های انجمن یا ویکی را از سایر انواع سایت‌ها متمایز کرده است؛ بنابراین، اگر قصد ایجاد یک سایت ویکی برای همکاری آنلاین جهت تولید محتوا در زمینه خاصی دارید، نیاز به انجام هزینهٔ زیادی برای طراحی آن وجود ندارد. سایت ویکی پدیا فارسی (Wikipedia) هم امکان تولید محتوا به‌صورت انجمن را برای کاربران فراهم کرده است.

 

سایت ویکی پدیا

۱۲. سایت شخصی (Personal)

گاهی اوقات افراد دوست دارند برای خود سایتی ایجاد کنند و اقدام به انتشار محتوا از طریق آن نمایند. این نمونه از انواع وب‌سایت ممکن است برای فروش یا تبلیغِ چیزی نباشد؛ بلکه صرفا برای پست کردن افکار، دیدگاه‌ها و به طور کلی محتواهای شخصی باشد. معمولا این سایت‌ها نیاز به هزینه زیادی برای طراحی و نگهداری ندارند؛ زیرا هدف از ایجاد آن‌ها ارائه خدمات و قابلیت‌های پیچیده نیست.

به همین خاطر، احتمالا از یک طراح وب درخواست‌های زیادی برای ساخت یک وب‌سایت شخصی نمی‌شود. مگر این که دوستان یا آشنایان چنین درخواستی از شما داشته باشند. در صورتی که به تازگی طراحی وب را شروع کرده و تازه‌کار هستید، این می‌تواند یک فرصت مناسب برای تمرین باشد. برای طراحی این گروه از انواع سایت‌ها باید به این توجه داشته باشید که سایت مهم‌ترین اطلاعات فرد را برای کاربران به اشتراک بگذارد و نظرشان را جلب کند. برای مثال، سایت رضا یزدانی یک سایت شخصی است.

 

سایت شخصی

۱۳. وب‌سایت‌های عضویت (Membership websites)

از دیگر انواع وب‌سایت که این روزها کاربرد فراوانی هم دارند، می‌توان به وب‌سایت‌های عضویت اشاره کرد. این وب‌سایت‌ها برای عضویت از کاربران مبلغی دریافت کرده و در ازای آن، امکان استفاده از خدمات را برایشان فراهم می‌کنند. عضویت در این سایت‌ها می‌تواند روزانه، هفتگی، ماهانه یا سالانه باشد. با توجه به بازهٔ استفاده از خدماتِ این وب‌سایت‌ها، هزینهٔ مورد نیاز هم متفاوت است.

سایت‌های عضویت معمولا تلاش می‌کنند به‌صورت پیوسته محتواهای خود را به‌روزرسانی نمایند. این گونه کاربران رضایت بیشتری دارند و برای استفاده از این سایت برای دوره‌های بعدی هم عضویتشان را تمدید می‌کنند. با توجه به این که مهم‌ترین هدف این نمونه از انواع سایت‌ها ارائه محتوا است، استفاده از یک سیستم مدیریت محتوای مناسب اهمیت زیادی دارد.

 

انواع مختلف وب‌سایت از نظر طراحی

تا این جاری کار مهم‌ترین انواع وب‌سایت از نظر کاربرد و محتوا را برایتان توضیح دادیم؛ بنابراین، اکنون یک شناخت کلی از سایت‌های مختلف دارید و می‌توانید متناسب‌ترین آن‌ها را برای کسب‌وکار خود انتخاب کنید. اما توجه داشته باشید که سایت‌ها از نظر طراحی و ساختار هم در چندین دستهٔ مختلف قرار می‌گیرند. برای تقسیم‌بندی وب‌سایت‌ها از نظر طراحی دو معیار مهم پویایی و بهینه‌بودن در نظر گرفته می‌شود که هر دو را بررسی می‌کنیم.

 

طراحی محتوای پویا (Dynamic content design)

در این حالت، طراحی وب‌سایت به پویایی محتوای صفحه بستگی دارد. یعنی اینکه آیا محتوا در طول زمان تغییر می‌کند، به‌روز می‌شود یا ثابت می‌ماند. بر این اساس، انواع وب‌سایت را دو گروه مختلف تقسیم‌بندی می‌کنند که شامل سایت‌های استاتیک و پویا می‌شوند. در ادامه هر کدام از این حالت‌ها را بیان می‌کنیم.

 

  •  استاتیک / ثابت (Static / fixed)

محتوای وب‌سایت‌های استاتیک یا ثابت به‌صورت خودکار تغییر نمی‌کنند و به‌روزرسانی نمی‌شوند. به عبارت دیگر، همان محتوایی که از ابتدا در این سایت‌ها قرار می‌گیرد، در طول زمان ثابت می‌ماند. این موارد ساده‌ترین انواع سایت‌ها از نظر طراحی محسوب می‌شوند. وب‌سایت‌های استاتیک در بیشتر موارد با کدهای HTML ساخته شده و عمدتا برای ارائهٔ اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

  •  پویا (Dynamic)

وب‌سایت‌های پویا دقیقا مخالف سایت‌های استاتیک عمل می‌کنند. این موارد هر زمان که کاربر از آن‌ها بازدید می‌کند، محتوای متفاوتی را نمایش می‌دهند. این نوع طراحی برای انواع وب‌سایت از جمله وبلاگ‌ها و سایت‌های تجارت الکترونیک که به‌صورت پیوسته به‌روزرسانی می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. طراحی پویای وب‌سایت می‌تواند به این شکل باشد که در هر ساعت از شبانه‌روز هم محتوای متفاوتی را برای کاربر نمایش دهد.

مهم‌ترین مزیت وب‌سایت‌هایی که طراحی داینامیک یا پویا دارند این است که برای کاربر تجربه شخصی و تعامل بیش‌تری ایجاد می‌کنند؛ اما این عیب هم وجود دارد که توسعه سایت‌های پویا پیچیده‌تر است و ممکن است دیرتر از سایت‌های استاتیک آپلود شوند. در صورتی که قصد ایجاد سایتی دارید که پیوسته باید به‌روزرسانی شود و کاربران زیادی هم از آن بازدید می‌کنند، طراحی پویا یک روش مناسب‌تر است.

 

طراحی بهینه‌سازی (Optimization design)

در بخش قبل انواع وب‌سایت از نظر طراحی محتوای پویا را بررسی کردیم. طراحی سایت‌ها همچنین از نظر بهینه‌سازی هم با یکدیگر تفاوت دارند. زمانی یک سایت دارای طراحی بهینه است که مجدد خود را قالب‌بندی کند تا صفحه را به وضوح در اندازه صفحه نمایش کاربر نشان دهد. از نظر بهینه‌بودن طراحی، سه نوع وب‌سایت مختلف وجود دارد:

  • Static/fixed
  • Fluid/liquid
  • Responsive

 

  • استاتیک / ثابت (Static/fixed)

یک وب‌سایت ثابت برای انواع صفحه نمایش بهینه‌سازی نشده و دارای یک عرض پیکسل ثابت است. از این رو، فرقی نمی‌کند که شما از یک سیستم کامپیوتری، تبلت یا گوشی موبایل به سایت وارد شده باشید؛ در همه حالات یک صفحه با ویژگی‌های ثابت برایتان نمایش داده می‌شود. در واقع، صفحه این سایت‌ها با اندازه صفحه نمایش دستگاه شما منطبق نمی‌شود؛ مگر این که دقیقا برای آن ایجاد شده باشد.

استفاده از این نوع طراحی در انواع سایت‌ها، کاربران را مجبور می‌کند تا برای رسیدن به حالت نرمال صفحه، اقداماتی مانند زوم کردن و انگشت کشیدن را انجام دهند. بدن شک، این موضوع یک تجربه کاری بد را به کاربر منتقل می‌کند. بیش از 73 درصد طراحان وب بر این باورند که طراحی نامناسب، یکی از مهم‌ترین دلایل خروج کاربر از سایت است؛ به همین خاطر، استفاده از طراحی ثابت توصیه نمی‌شود.

 

  • سیال و روان / مایع (Fluid/liquid)

وب‌سایت‌هایی که دارای طراحی مایع یا روان هستند، صفحه را بدون توجه به نوع دستگاه، با نسبت‌های یکسان نمایش می‌دهند. در واقع، سایت‌هایی که از طراحی روان یا مایع برای ساخت آن‌ها استفاده شده است، برخلاف طراحی ثابت یک تجربه شخصی مناسب را برای کاربر ایجاد می‌کنند. این طراحی در انواع وب‌سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد و به‌کارگیری آن مشکلی ندارد.

 

  •  واکنشگرا (Responsive)

طراحی واکنشگرا را می‌توان بهترین نوع طراحی سایت‌ از نظر بهینه‌بودن دانست. این نوع طراحی یک قدم از طراحی مایع یا روان هم فراتر است؛ زیرا صفحه یک وب‌سایت با طراحی واکنشگرا در دستگاه‌های مختلف به شکلی متفاوت نمایش داده می‌شود. در واقع،‌ حتی سعی می‌شود برخی عناصر کم‌اهمیت‌تر در هنگام نمایش در دستگاه‌های مختلف حذف شوند تا این که کاربر برای مشاهده آن‌ها نیاز به زوم کردن یا انگشت کشیدن بر روی صفحه نداشته باشد.

استفاده از طراحی واکنشگرا در انواع سایت‌ها امکان‌پذیر است؛ بنابراین، در حد امکان سعی کنید برای طراحی سایت خود از این روش استفاده نمایید. به‌خصوص اگر تعداد زیادی از کاربران شما با گوشی‌های موبایل وارد سایت می‌شوند، به‌کارگیری طراحی واکنشگرا بسیار کمک‌کننده است. بسیاری از سازندگان معتبر وب‌سایت، تم‌های مناسب برای موبایل را هم ارائه می‌دهند؛ بنابراین لازم نیست نگران بهینه‌بودن طراحی سایتتان باشید.

 

جمع‌بندی

در حال حاضر، سایت‌های بسیار زیادی در سراسر دنیا فعال هستند که هر کدام از آن‌ها برای کار خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سایت‌ها از نظر کاربرد، محتوا و نوع طراحی با هم تفاوت‌های فراوانی دارند. برای این که بتوانید بهترین سایت را برای کسب‌وکار یا شغل خود ایجاد کنید، باید با انواع وب‌سایت آشنایی داشته باشید و بدانید که هر کدام برای چه کاربردهایی مناسب است.

با توجه به اهمیت شناخت انواع سایت‌ها برای طراحان وب و کسانی که قصد ایجاد سایت برای کسب‌وکارشان را دارند، در این جا مهم‌ترین وب‌سایت‌ها از نظر کاربرد و محتوا را توضیح‌ داده‌ایم؛ همچنین، سایت‌ها را بر اساس نوع طراحی هم بررسی کرده‌ایم؛ بنابراین، اکنون می‌توانید متناسب‌ترین وب‌سایت از نظر کاربرد و طراحی را برای کسب‌وکارتان انتخاب کنید و از این طریق مشتریانتان را تا حد امکان افزایش دهید.

 

منابع: expertmarket.co | flux-academy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *